Thomas Edison Kimdir, İcatları Nelerdir?


Thomas Edison Kimdir, İcatları Nelerdir?

Merhaba, bu yazımızda sizlere “Thomas Edison Kimdir, İcatları Nelerdir” bu konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz değerli okuyucular. İsterseniz öncelikle Thomas Edison Kimdir onu açıklayalım sonrasında da yaptığı icatlardan bahsedelim Arkadaşlar

Thomas Edison Kimdir? Kısaca Ondan Bahsedelim(1847 – 1931)

Dünya ve İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olan Thomas Edison, 1847’de yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya gelen Thomas Edison Okula başladı, ancak üç ay devam edebildi. Okulun verdikleri onu pek ilgilendirmiyordu o yüzden de derslere önem vermediğinden hocalarının anlattıklarına adapte olamıyordu ve sonunda okuldan uzaklaşmak zorunda kaldı. Bu yüzden özel öğretmenlerden ders almak zorunda kaldı. Oysa Edison, evlerinin bodrumuna kurduğu küçük laboratuarında yepyeni buluşlar icatlar peşindeydi. Bu yüzden de okulu bıraktı ve annesinin aldığı Fizik kitaplarına daldı Ünlü mucit Edison bu kitaplara  Öyle bir daldı ki, ölünceye dek fizikten ve fiziğin sunduğu çizgiden bir an olsun ayrılmadı.

 

Çocuk yaşta eline geçirdiği küçük baskı makinası sayesinde, yazarlığını kendisinin yaptığı kendi özel gazetesini çıkarttı. Gazete satışından elde ettiği parayla laboratuvar malzemeleri almada kullandı. 1868`de ise elektrikli bir kayıt makinası icat etti. Bu makinayı Lows Gold İndicatör Company`ye 40.000 dolara sattı. Bu sermaye ile işe başladı. Bu esnada hem yeni cihazlar üretiyor, hem de başkalarının bulduğu elektrikli cihazları inceleyip geliştiriyordu. Elektrikle uğraşan bilim adamları, karşılaştıkları güçlükleri artık genç mucit Edison`a danışmaya başladılar. 1873`de bir hat üzerinden aynı anda iki telgraf çekmeyi mümkün kılan bir alet icad etti. Bunu daha da geliştirerek, aynı anda dört telgraf çekmeyi mümkün kılar hale getirdi. 1876`da New Jensey`e giderek büyük bir laboratuvar kurdu. Artık Edison Ticari amaçlı buluşlar peşindeydi ve Bu kurduğu laburatuvar, sanayi alanında kurulan dünyanın ilk araştırma laboratuarı ünvanını aldı. Onun adı artık “Harika çocuk” idi. Laboratuvarında daha önce Bell`in bulduğu telefonu geliştirerek,`Kömür taneli` hale getirdi. Ve 1877`de `Gramofon`u buldu! Edison`un gramofonunda parafinli bir kağıt şerit üzerine alıcı bir iğne, gelen mesajları noktalar halinde kayıt ediyordu. Sonra da, bir başka iğne bu şerit üzerindeki çentiklerden geçerek mesajı tekrar ediyordu.
Edisonun Gramofonu buluşu artım tüm dünyada yankı yapmıştı. Edison’a, basında bir fizik sihirbazı ve büyücüsü olarak övgüler yağıyordu. Bir türlü durmak bilmeyen bu `harika çocuk`, herkesçe bilinen akkor flamanlı ampulü geliştirdi ve 1878`de piyasaya sürdü. Ampuldeki bu buluşu ile elektriğin geniş halk kesimlerince de kullanılmasını sağladı. 1882`de New York`ta ilk kez ticari elektrik merkezini (santralini) kurarak elektriğin halk tabanına yaydı. Ticari getirisi olan işlerle uğraştı. Buluşlarını kurduğu şirketler kanalıyla paraya çevirdi. Dünya çapındaki en büyük teknik üretim sanayi olan “General Electric Company”nin doğuşunu sağlayarak, adını ticari alanda da ölümsüzleştirdi. Bilim yolundaki koşusunu öldüğü 1931 yılına kadar sürdürdü.

İki kez evlenerek altı çocuk sahibi olan Büyük Mucit Thomas Edison, 1931 yılında New Jersey’de hayata gözlerini yumdu. Mekanın cennet olsun büyük üstat umarız bizi aydınlattığın gibi senin mekanın da hep aydınlık olur, mekanın cennet olsun.

Büyük Üstad Edison’un buluşları
Ampulu geliştirdi…
Elektrik santralleri kurdu…
Elektrikli kayıt cihazını buldu…
Gramafonu buldu…

Yazımızı baştan sona sabırla okuma zahmetinde bulunduğunuz için bizler BilgiLobi.com olarak sizlere çok teşekkür eder, aşağıdaki diğer benzer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz“..

Ayrıca Buraya Tıklayarak da Bu Yazı Hakkında Soru Sorabilir ve Yorum Yapabilirsiniz..

Değerli Okuyucularımız Aşağıdaki Benzer Makaleler de İlginizi Çekebilir.”

11 Kasım 2012 Saat : 5:47
1 okunma

“Thomas Edison Kimdir, İcatları Nelerdir?” için 1 Yorum

Thomas Edison Kimdir, İcatları Nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

>>Son Yapılan Yorumlar